Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Základní funkcí substrátu je napodobit přirozené prostředí, v němž želvy žijí.

Je důležité se vyvarovat substrátům, které by mohly způsobit zdravotní problémy, ať už ucpáním střev či poškozením traktu ostrýmy hranami. Zcela nevhodný je např. čistý písek, na kterém je podávána potrava a želva tak nemá jinou možnost, než jej přijímat s potravou.

Substrát má chránit před vysokými nebo nízkými teplotami a zabránit dehydrataci, protože želvy se do substrátu zahrabávají pro zamezení nadměrné ztráty teutin.

---------------------------------------------------

Podívejme se konkrétně na druhy podestýlek: 

1) Sláma a dřevěné štěpky (chipsy) - podporují šíření roztočů a parazitů, způsobují žaludeční poruchy při náhodném požití větších či ostřejších kusů. Na druhou stranu mají chovatelé dobré zkušenosti s jednovou kůrou. Mění ji co půl roku a jsou s ní spokojeni.

2) Kamínky, písek - hrozí ucpání střev, pokud bude želva dlouhodobě přijímat potravu volně loženou na písku. Pozor na ostré hrany větších zrnek.

3) Seno - jedná se o krmivo, nikoliv substrát. Může být použito na povrchu jiného vhodného substrátu.

4) Lignocel a jiné kokosové mleté vlákno - je sice vhodný pro tepelnou ochranu a schopnost udržet vlhkost, ale jehí použití je spíše vhodné jako příměs do substrátu, nikoliv jako hlavní složka. Nevýhodou je vysoká prašnost při uschnutí. Třeba pravidelně měnit, aby se zabránilo šíření roztočů. Míchá se s pískem.

5) Rašelina - platí stejné jako pro lignocel.

6) Travní drny - koberec trávy včetně kořínků a cca 5 cm půdy. Osvědčil se u několika chovatelů.

7) Hobliny - Nevýhodou je malá, ale existující možnost trávících potíží či poškození traktu. Výhodou je odolnost proti zahnívání, plesnivění i většímu množení bakterií a roztočů a dobré držení vlhkosti.

8) Kokosové chipsy - jsou velmi lehké a neposkytují pro chůzi dostatečně pevné podloží. Pro malé želvy nejsou vhodné pro vlhké nocování - neumožní předání vlhkosti.

----------------------------------------------------

Nejvhodnější pro malé želvy se jeví travní drny s nocováním ve vlhkých hoblinách. Pro velké želvy je výběr na vkusu chovatele s přihlédnutím k rizikům uvedených u substrátů.

Substrát je vhodné pravidelně měnit, ideálně vždy po několika týdnech, s celkovým omytím terária horkou vodou. Jsou však chovatelé, kteří mění jednou za rok i méně a želvy nemají problém.

Výška vrstvy substrátu se řídí místem a velikostí želvy. V místech, kde se pohybuje, stačí 10 cm. V místech spánku a tudíž zahrabání želvy je potřeba výška taková, aby želva měla substrát v dostatečné síle pod sebou a také kolem sebe a nad sebou.

Subtrát musí být dost pevný, aby po něm mohly želvy chodit, ale nesmí mít tendence se rozbahňovat a nebo po vyschnutí ztvrdnout na kámen.

Je vhodné kombinovat výše uvedené substráty a neomezovat se na výběr pouze jednoho typu.