Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOLIKA LET SE DOŽÍVAJÍ ŽELVY?Želvy se dožívají mnoha let, o tom není pochyb. Avšak většina mladých želviček umžře už jako Obrazekmláďata. Želvy  se dožívají běžně kolem 80 let. Tak kdy už začíná být želva stará?Naše evropské želvy se dožívají až 120 let zatímco  výrazně menší druhy ,,jen" 40 až 60 let. Rozhodně to neplatí všeobecně, neboť malé želva karolinská může být díky rytině na krunýři odhadnuta na přibližně 120-150 let.U obří želvy se za nejvyšší dosažitelný věk považuje přes 200 let.

STARÁ ŽELVA:Podle lidských měřítek vypadá stará želva ,,staře", jakmile odroste mladistvému věku rychlého růstu a dosáhne pohlavní zralosti. Co znamená u tvé želvy ,,stará"?Když začne někdo př. po 70 letech péče o želvu uvažovat o jejím stáří, dosáhla jeho želva, která s ním zestárla, podle lidských měřítek teprve 40 let.

ROZLOUČENÍ SE ZVÍŘETEM:Děti a starší lidé mají většinou ke svému zvířeti velmi blízký vztah hlavně, když se o něj starají každý den. Děti konají v určitém věku za každé uhynulé domácí zvíře i pohřební obřady. Je třeba trocha statečnosti, aby se člověk setkával se smrtí co nejpřirozeněji a hlavně aby také děti nechal prožít si svůj Obrazeksmutek. Neměli bychom také dětem hned slibovat ,,náhradní zvíře".Želva sama si není vědoma své blízké smrti, přinejmenším ne srovnatelně s lidským uvědoměním. Doposud také nikdo neviděl zamřít želvu stářím. Velmi nemocné, smrti zaslíbené želvy si na zbytek svých dnů znaveně pod tepelný zářič, nebo si zalezou do svého přístřešku, kde pak také klidně zajdou. ,,Smrtelný zápas" jaký může nastat u lidí, skoro nikdo nezpozoroval.

KDYŽ ZAHYNE PARTNER:U želv je slovo ,,partnerství" trochu nadnesené, když pomyslíme na želví samotářství. Když tedy dvě nebo více želv žije společně v jednom výběhu a některá z nich zahyne, není ostatními příliš pohřesovaná.

CO SE VE STÁŘÍ MĚNÍ:

  • Krunýř a kůže jsou tlustší a pevnější.
  • Čich a zrak slábne.
  • Vstřebávání vitaminů a minerálů neprobíhá už tak lehce jako v mladém organismu, ale vylučují se částečně nevyužité.
  • Želva je pomalejší a pohodlnější.
  • Obranyschopnost ve stáří slábne.
  • Jestliže si může dřít kůži a krunýř o kameny, křoví a kořeny, tak pro želvu tělesná hygiena nepředstavuje žádný problém.