Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodní slovo: Želvy, které obývají mírné pásmo, musejí čelit drsné zimě. Víme, že nejsou schopné se zahřát. Kromě toho nemají v zimním období ani potravu. Proto přečkávají zimu ve stavu strnulosti, který bývá označován jako zimní spánek. Jakmile začnou teploty klesat, najdou si želvy příhodné místo, zahrabou se a znehybní. Jejich tělo vychladne a životní pochody se mnohonásobně zpomalí. Želvy tak nepotřebují energii na udržování tepla, a proto přežijí několik měsíců bez potravy.
Jestliže chováte dospělou želvu, jejíž domovina leží v oblasti mírného pásma, měli byste ji zimovat. To ovšem znamená, že jí musíte zajistit určité podmínky. Především musí být želva ve velmi dobrém výživovém stavu, ale to u vás jistě není problém. Na zimování připravujte želvu postupně. Začněte koncem září nebo nejpozději začátkem října. Nejdříve ji asi dva až tři týdny před zimováním nekrmte a dávejte jí jen dostatek vody. Také ji častěji koupejte - želva se lépe vyprázdní. Je to velmi důležité - zimující želva nesmí mít ve střevech žádné zbytky potravy. S tím souvisí i snížení teploty - zpočátku na přibližně 18 °C, postupně i méně. Jakmile želva sníží aktivitu, připravte jí bedničku naplněnou na drobno roztrhanými novinami nebo filtračním papírem, případně odstřižky bavlněných hadříků. Na dno nasypte vrstvu oblázků. Bednička nemusí být nijak velká, ale její výška by měla dosahovat nejméně pětinásobku výšky želvy, aby nepromrzla.
Může se zimovat
ve sklepě nebo taky v ledničce.


Zkuste, jestli se želva zahrabe sama. Když nebude jevit snahu se ukrýt, budete jí muset pomoci. Jakmile želva s určitostí upadla do zimní strnulosti, přemístěte ji na místo, kde je stálá teplota 4-6 °C. Bývá to obvykle sklep, ale může to být i zeleninová přihrádka v chladničce(viz obrázek). Zimujete-li želvu ve sklepě, překryjte bedničku pletivem, aby se k ní nedostaly myši a jiná havěť.
Během zimy pravidelně kontrolujte
teplotu a vlhkost. Náplň bedničky nesmí úplně vyschnout. Na druhou stranu to však nesmíte přehánět s vlhčením, aby substrát neplesnivěl.
Koncem zimy, obvykle na přelomu
března a dubna, želvu ze zimního spánku probuďte. Postupujte opačně než při ukládání. Nemůžete spící želvu ihned dát do terária s teplotou téměř 30 °C. Teplotu zvyšujte postupně, opět po dobu asi dvou týdnů. Probuzená želva asi nebude několik dní přijímat potravu. Netrapte se tím, je to obvyklé. Určitě se jí však zavděčíte, když jí po probuzení vykoupete ve vlažné vodě. Želva se vyprázdní a důkladně napije. To je velmi důležité, protože ztráta vody je pro ni mnohem nebezpečnější než nedostatek potravy. Jestliže nemáte vhodné místo, kde by byla teplota opravdu jen v rozmezí 4 až 6, nejvýše 8 °C, pak raději želvu nezimujte. Chovejte ji v teráriu po celý rok a zajistěte jí pestrou stravu s přídavkem vitamínů. Jakékoliv častější kolísání teplot by totiž způsobilo, že se želva ze zimního spánku částečně probudí. To jí však velice vyčerpá a nemusela by se dožít jara. Také mladé želvičky je lépe nezimovat vůbec nebo jen kratší dobu.

DŮLEŽITÉ

 • Na zimování připravujte želvu postupně.
 • Dva týdny před začátkem zimování želvu přestaňte krmit.
 • Začněte s postupým snižováním teploty.
 • V místě, kde želva zimuje, má být stálá teplota 4-6 °C.
 • Pravidelně kontrolujte teplotu a vlhkost v zimovišti.
 • Se zvyšováním teploty začínejte postupně.
 • Po probuzení dejte želvě především napít a vykoupejte ji ve vlažné vodě, kde by se měla vyprázdnit.
 • Pokud nemáte vhodné podmínky, pak želvu nezimujte.

   Poznámka : Želvy se podle některých prodavačů ve zverimexech nesmí zimovat. Pro jistotu se ale ještě někde poptejte.
   Nemělo by se zimovat z toho důvodu, že je riziko, že by se želva na jaře už neprobudila!

   Obrazek