Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důvěru můžeš budovat tehdy, je-li k tomu tvoje želva ochotná. Poznáš to podle toho, že se už nepokouší před tebou schovat, ale začíná se chovat "neutrálně", popřípadě na tvé nabídky reaguje. Tady jsou následující  kroky pomocí nichž můžeš získat důvěru své želvy.

1.)Vzbuzení zvědavosti
Když želva v teráriu zdomácněla, je čas na bližší seznámení. Drž ruce klidně v teráriu tak dlouho, dokud želva není neklidná. Dáváš jí tím příležitost zvyknout si na specifickou vůni tvé kůže. Když si želva tvou ruku dostatečně očichala, máš za sebou první krok.

2.)Uvolnění při mlsání
Teď podrž v teráriu mimo pravidelný čas krmení zvlášť lákavý pamlsek. Pro suchozemskou želvu to může být třeba květ pampališky, pro vodní želvu kousíček rybího filé nebo běžně prodávaného suchého krmení. Protože želva je už zvyklá na tvou vůni, naučí se teď, že se s ní vždy pojí příjemné zážitky z vybraných pochoutek.

3.)Pamatuj na přestávku
Teď je na čase, udělat "ve vyučování" přestávku a sledovat jak želva reaguje na tvé přiblížení, když si prostě sedneš k teráriu  a hezky na ni mluvíš. Třeba máš štěstí a tvá želva tě může poslouchat. Dávej přitom pozor, abys s ní vždycky mluvil hlubším hlasem, protože želvám vysoké tóny nedělají dobře, nebo je vůbec neslyší.

4.)Honem k jídlu
Dobrým způsobem, jak si pomoci, je lákat želvu k jídlu hlubokým tónem gongu nebo zvonu. Zvlášť když máš želvu v létě ve velkém zahradním výběhu a v případě potřeby ji musíš dlouho hledat. Ke každému krmení ji pozvi odpovídajícím tónem a když přijde, odměň ji jídlem a pohlazením.

5.)Zpečetění přátelství
Jestliže si želva osvojila důvěru vůči tobě, vyleze ti jednoho dne i na ruku, aby si vzala mlsk, který tam leží. Třeba si chce v dolíčku tvé ruky chvíli odpočinout. Sedni si pokud možno na zem, protože by se pádem z velké výše mohla poranit.

6.)Přátelé pro život 
Máš-li dojem, že želva zůstává na tvé ruce uvolněná, zkus ji jemně pohladit pod bradou. Můžeš pozorovat, že želva stále víc natahuje krk a nakonec si nechá tvé mazlení ochotně líbit. Zvítězil jsi! Tvoje želva ti plně důvěřuje. ;-)
Obrazek